Šiemet per Jonines būsianti pilnatis bus išskirtinė – Mėnulis prie Žemės pilnaties metu taip stipriai šiemet nebepriartės. O tai reiškia, kad pilnaties regimas vaizdas taip pat bus didžiausias šiais metais – maždaug 14 procentų didesnis nei įprastinės pilnaties, rašo delfi.lt.
Astronomai šį reiškinį vadina perigėjaus pilnatimi. Perigėjus – tai mažiausias Mėnulio nuotolis iki žemės kiekvieno orbitos ciklo metu. Tiesa, perigėjaus ir pilnaties deriniu mėgautis galės tik kitoje Žemės rutulio pusėje, nei Lietuva, gyvenantys žmonės: Rytų Azijoje, Australijoje ir JAV vakarinėje pakrantėje, mat pats pilnaties vidurys bus sekmadienį, 14:32 Lietuvos laiku. Europiečiai „paguodos supermėnulį“ galės matyti naktį iš šeštadienio į sekmadienį ir iš sekmadienio į pirmadienį.
Kaip dažnai perigėjus sutampa su pilnatimi? Maždaug kartą per 14 Mėnulio mėnesių, mat šis laikotarpis beveik tiksliai sutampa su 15 orbitos ciklų. Mėnulio mėnuo – laikotarpis tarp dviejų artimiausių pilnačių (vidutiniškai – 29,53059 parų). Orbitos ciklas yra 27,55455 paros. Taigi, paskaičiavus gauname, kad 14 Mėnulio mėnesių yra 413,428 parų, o 15 orbitos ciklų yra 413,318 parų.